Dariusz Żuraw - były piłkarz m.in. Hannoveru 96, obecnie trener Odry Opole
"Zawsze wychodziłem z założenia, że najpierw coś trzeba zrobić, by później o tym mówić."
"A ja nie mogę wywierać żadnego nacisku, presji na chłopakach. Uważam, że to co człowiek da od siebie, dostanie kiedyś z powrotem."
Arkadiusz Milik - piłkarz Bayeru 04 Leverkusen i Reprezentacji Polski
O zapraszaniu młodych piłkarzy Rozwoju Katowice do Leverkusen: "Gdy byłem młodszy, moim marzeniem było zawsze, by pojechać na mecz drużyny zagranicznej, by spotkać się z piłkarzem, choćby z Ekstraklasy. Nie miałem jednak nigdy takiej możliwości, dlatego teraz chcę spełniać marzenia tych młodych chłopaków."
Marek Citko - były piłkarz m.in. Widzewa Łódź, Reprezentacji Polski, obecnie manager piłkarski
"Zgadzam się, że zbyt szybko kreujemy gwiazdy. Młody piłkarz powinien przynajmniej przez jedną rundę zagrać na równym, wysokim poziomie i być topowym graczem swojej drużyny. Wtedy zasługuje na komplementy. Jeżeli natomiast chwali się gracza po jednym udanym spotkaniu, to tak naprawdę robi mu się krzywdę, bo nie każdy jest na to odporny. Inny może zaś popaść w samouwielbienie, przez co nie będzie przykładał się do ciężkiej pracy."
"Zmieniłbym również, by maksymalna kwota transferu za zawodnika z 3 i 4 ligi, wynosiła 50 tysięcy złotych. To miałoby pomóc w przypływie młodych talentów. Prezesi klubów z tych lig nie blokowaliby wtedy młodego zawodnika, chcąc za niego zbyt dużo pieniędzy."
Radosław Mozyrko - trener w Akademiach Piłkarskich Manchesteru United i Nottingham Forest
"W Nottingham zaczynam pracę o dziewiątej rano. Jadę do biura i jestem odpowiedzialny za nadzorowanie programu szkoleniowego w przedziale wiekowym piłkarzy od 5 do 11 roku życia. [...] Monitorujemy około stu zawodników z naszego klubu i każdego musimy bardzo dokładnie opisywać. [...] Z kolei w Manchesterze wygląda to nieco inaczej. Po prostu loguję się na stronie internetowej, gdzie mam elektroniczny kalendarz i wybieram sobie projekty, które mnie interesują i w których chcę wziąć udział."
O trenowaniu juniorów w Anglii: "Po pierwsze - zawodnicy od młodego wieku pracują z psychologami sportowymi. Poza tym, w Akademiach od siódmego roku życia jest bardzo duża selekcja i zawodnicy muszą radzić sobie z presją. Po trzecie - trenerzy uczą zawodników, by mieli odpowiednią mentalność, by potem potrafili grać na najwyższym poziomie."
Jacek Protasewicz - scout Twente Enschede O stażu trenerów Lecha w Twente:
"Działacze Twente byli bardzo pozytywnie nastawieni do gości z Poznania. Trenerzy z Lecha pokazali się jako profesjonaliści. Myślę, że już niedługo usłyszymy o dalszej, a może nawet i ścisłej współpracy Twente i Lecha."
Piotr Słonina - założyciel i trener 303 Polish Soccer Club Northampton 2011
"Nawiązałem więc kontakt z organizatorami Turnieju o Puchar Pamięci Małego Powstańca w Warszawie, na który zostaliśmy zaproszeni. Po powrocie, postanowiłem powołać do życia klub dziecięco-młodzieżowy piłki nożnej, o nazwie 303 Polish Soccer Club Northampton 2011, który jest polonijnym, amatorskim, autonomicznym zespołem."
"Barwy klubowe są w czterech kolorach: biało-czerwony, niebieski i żółty. Pierwsze trzy cyfry w nazwie naszego klubu, logo oraz sylwetka Hurricane - są wyrazem szacunku i hołdu wszystkim polskim pilotom z dywizjonów myśliwskich, polskim załogom bombowców oraz Polakom latającym w dywizjonach brytyjskich i amerykańskich, którzy brali udział w Bitwie o Wielką Brytanię i walczyli przez cały okres II wojny światowej u boku RAF-u."
Bartosz Jodko - trener w Football Academy
"Zawsze powtarzam podczas gier czy meczów, że nie jest ważne kto wygrywa, a kto w danej chwili jest przegranym. Najważniejsze jest by dzieci z tych treningów czerpały radość i satysfakcję. Ważne jest to by strzelić bramkę, aby dobrze podać, aby pomóc koledze któremu nie idzie, żeby być uśmiechniętym i co bardzo ważne - uczciwym. Na to zwracam baczną uwagę. Dziecko ma wyjść z treningu zmęczone, ale uśmiechnięte i zadowolone. Może to co powiem zabrzmi dziwnie, ale uważam, że trzeba dzieci w tym wieku nauczyć przegrywać, by za kilka lat umieli wygrywać...
Kamil Wódka - psycholog sportowy
"Mam nadzieję, że polska piłka idzie w kierunku coraz większego profesjonalizmu, nie tylko deklarowanego, ale tego realnego. Jeśli tak rzeczywiście będzie, psycholog w klubie piłkarskim będzie tak naturalnym zjawiskiem, jak fizjoterapeuta czy lekarz. Myślę, że to tylko kwestia czasu i rozsądnych, otwartych trenerów. "
Gracjan Horoszkiewicz - piłkarz Herthy Berlin i kapitan brązowych medalistów ME do lat 17 w 2012 roku
"Noszenie kapitańskiej opaski jest oczywiście ogromnym zaszczytem. Staram się maksymalnie jak najlepiej wypełniać swoje obowiązki. Mam nadzieję, że brązowy medal to tylko przedsmaczek wielkich sukcesów, które czekają mnie i moich kolegów z drużyny."
"Nie jestem jednak tutaj za karę i wiem, że jak maksymalnie się teraz poświęcę i oddam całe serce dla swoich marzeń, to życie mi to wynagrodzi. Od dłuższego czasu to nie są już tylko i wyłącznie moje marzenia. Moje marzenia stają się automatycznie marzeniami wielu innych bliskich mi osób. To będzie nasz wspólny sukces, a nie tylko mój."
Lukas Klemenz - piłkarz Odry Opole, reprezentant młodzieżówki do lat 18
"Trener Dorna, to najlepszy trener z jakim przyszło mi pracować. W tak młodym wieku ma ogromne doświadczenie i przekazuje nam je na każdym treningu. [...] Myślę, że trener Dorna zaraził nas mentalnością zwycięzców, do każdego meczu podchodzimy z wiarą, że pokonamy rywali."
Remigiusz Jezierski - były piłkarz m.in. Śląska Wrocław, komentator Canal+ Sport
"Wszystko krok po kroku, myślę, idzie w dobrym kierunku. W Polsce generalnie mieliśmy duże 'zaleciałości' z lat poprzednich. Dlatego tak, a nie inaczej wygląda polska piłka. Myślę, że wszystko się zmienia na lepsze: mamy teraz świetne stadiony, tworzy się coraz więcej szkółek piłkarskich dla dzieci i jestem przekonany, że w najbliższych kilku, kilkunastu latach obraz polskiej piłki - bo mamy bardzo duży potencjał ludzki - będzie wyglądał dużo, dużo lepiej."
Maciej Chorążyk - szef scoutingu w PZPN
"Moim zdaniem najlepiej dla piłkarza jest, by mógł grać. Przejście za granicę i grzanie ławy, to cofanie się w rozwoju. Tymczasem regularna gra, ale w rodzimej lidze, daje szansę na progres sportowy."
O TakdlaKadry.pl: "Idea wydaje mi się ciekawa i raczej nowatorska. W polskich mediach króluje raczej krytyka, wiec pomysł, by naświetlać dobre sprawy, których nie brakuje, jest fajny. "
O "farbowanych lisach":"Te określenie bardzo mi się nie podoba. Jest według mnie obraźliwe i nie wyraża opinii większości kibiców. Jest jednak bardzo chwytliwe i zostało nadmuchane w negatywnym znaczeniu. Niestety, przyjęło się. Ja go nie używam, bo jest to bardzo nieładne sformułowanie i krzywdzące dla tych piłkarzy."
"Zmieniły się jednak władze w PZPN, nasza sekcja dostała budżet i będziemy działać bardziej profesjonalnie. Będę mógł jeździć i spotykać się z piłkarzami, oglądać ich na żywo, obserwować ich. To jest z pewnością milowy krok. Będziemy mieli teraz większą grupę piłkarzy pod obserwacją, na co wcześniej nie mogliśmy sobie pozwolić, nie mając na to pieniędzy."
"Obecnie większą część czasu zajmuje mi weryfikowanie tego, kto się do nas zgłosi. Przede wszystkim bardziej zależy nam na piłkarzach, którzy zgłaszają sami chęć gry dla polskiej reprezentacji. Ich traktujemy priorytetowo."
Wojciech Grzyb - były piłkarz m.in. Ruchu Chorzów, komentator Canal+ Sport
"Jako wychowanek Ruchu, byłem jednym z kilkunastu piłkarzy i praktycznie wszyscy byli ode mnie lepsi. Ostatecznie tylko mnie udało się wybić. Dlatego uważam, że nie warto rezygnować ze swoich marzeń, trzeba być upartym i dążyć do celu, dopóki jest na to szansa.".
"Kiedyś młodzi zawodnicy otrzymywali niewielkie pieniądze za grę nawet w 1 lidze. Teraz te zarobki są o wiele większe. Dlatego trzeba sobie ciągle wyznaczać jakieś nowe cele. " "Nawet w przypadku zwycięstwa, media potrafią coś wyszperać i z błahego wydarzenia zrobić aferę. Czasem mam wrażenie, że dziennikarze tylko czekają na to, by coś się nie udało. "
Tomasz Wałdoch - były piłkarz m.in. Schalke 04 i kapitan Reprezentacji Polski, uczestnik Mundialu w 2002 roku
"Z obecną bazą powinniśmy cieszyć się z każdego, nawet najmniejszego sukcesu."
"Krytyka to najprostsza droga. Podstawą jest wyciąganie wniosków i umiejętne znajdowanie dobrych stron."
"Młody piłkarz musi mieć charakter, musi więcej wymagać od siebie i włożyć w swój rozwój dużo serca. Często dostaje się tylko jedną szansę."
Dariusz Dudek - były piłkarz m.in. Legii Warszawa, asystent trenera Piasta Gliwice
"Wizerunek polskiego futbolu podupadł głównie za sprawą korupcji. Jednak było to już wiele lat temu i należy zrobić wszystko, aby wyjść z tego i puścić to w niepamięć."
"Idealnie byłoby, gdyby kluby były zwalniane z obowiązków podatkowych, a zamiast tego przekazywały te pieniądze chociażby na budowę boisk."
"Musimy pokazać nie tylko Europie, ale i całemu światu, że Polska piłka jest nowoczesna i idzie do przodu."
Bartosz Karwan - były piłkarz m.in. Legii Warszawa i Reprezentacji Polski
"Mam jednak nadzieję, że wkrótce poziom polskiej ligi pójdzie do góry. Organizacyjnie jest coraz lepiej, więc z czasem powinno się to przenieść również na poziom piłkarski. "
"Na treningu i w szatni panuje wielka swoboda, młody piłkarz może robić co mu się podoba, a kiedyś różnie mogło się to skończyć. Nie mówię, że jest to złe, jednak wówczas była większa dyscyplina."
Łukasz Tymiński - piłkarz Ruchu Chorzów
"Na pewno wiele zależy od trenera, który musi mieć trochę odwagi, by postawić na młodych piłkarzy. Im jest potrzebna regularna gra, by mogli się ogrywać w dorosłym futbolu."
"Piłkarz musi mieć charakter wyjeżdżając za granicę, by dać sobie radę. Musi przecież nauczyć się innej kultury, innego języka. Trzeba się tam szybko odnaleźć, nie tylko piłkarsko."
"Przede wszystkim media często, aby zwiększyć swoją sprzedaż, przekręcają wypowiedzi, wyrywają coś z kontekstu. Szuka się na siłę sensacji w wypowiedziach piłkarza. Brakuje u nich rzetelności."
Mateusz Sadłowski - piłkarz Reprezentacji Polski amp futbolu
O grze w kadrze Polski Amp Futbolu: "Gdy się dowiedziałem - pomyślałem sobie: "może spróbuję czegoś nowego". I tak się zaczęło. [...] Według mnie trzeba dużo trenować, wierzyć w siebie i dążyć do sukcesu. Nigdy nie przestawać - to przede wszystkim."
Remigiusz Trawiński - trener Unii Racibórz, wielokrotnych mistrzyń Polski
"Bez mediów nic bowiem nie zrobimy. Związek traktuje piłkę kobiecą niestety po macoszemu. "
"Trzeba jednak wierzyć, że ten poziom będzie coraz wyższy. Jest u nas coraz więcej lig, coraz więcej drużyn. I miejmy nadzieję, że przy wsparciu mediów, sponsorów, a także przy pomocy związku, polska piłka kobieca będzie osiągać sporo sukcesów. "
O piłce kobiecej: "Popatrzymy ponadto na ligę angielską. Kilka lat temu tamtejszy związek podjął decyzję, że wszystkie kluby Premiership mają mieć drużyny kobiece. Efekt przyszedł już po kilku latach, bo Arsenal zagrał w finale Ligi Mistrzów. Reprezentacja Anglii we wszystkich kategoriach wiekowych gra w finałach Mistrzostw Europy."